İzlenecek film bulmak artık başlı başına bir mesele halini aldı. Bir filmi izlemeden önce, genelde o filmi birinden tavsiye olarak almak çok daha teşvik edici. Çok fazla film izlediyseniz, başarılı yapımların hepsini tükettiğinizi düşünebilirsiniz. İşte burada devreye giriyoruz. Sizler için derlediğimiz, az bilinen en iyi 5 Fransız film tavsiyesi karşınızda.

1- Bienvenue Chez Les Ch’tis – Tayinim Çıktı

    2008 yapımı bu Fransız filmi çıktığı anda tüm Fransa’da izlenme rekorları kırdı. Ancak ülkemizde o kadarda bilinen bir film değil. Öncelikle  tatlı mı tatlı bir aile filmi. Film boyunca yüzünüzden tebessüm eksik olmayacak. Konusuna gelince Fransa’nın güneyinden kuzeyine tayini çıkan bir memurun yaşadıkları anlatılıyor. Philippe, tayinin çıktığı bölge hakkında çok kötü dedikodular duyar. Ama gittiğinde gördüğü manzara oldukça farklıdır. Basit bir konusu olmasına karşın çokça içten bir film. Ailenizle yada sevgilinizle izleyebileceğiniz, bittiğinde kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir film. Şair’in de dediği gibi “Ağlayarak gelirsin ama ağlayarak gidersin.”

Yönetmen: Dany Boon, Nicolas Guy
Oyuncular: Kad Merad, Dany Boon, Zoe Felix

2- Au Revoir Là-Haut – Yukarıda Görüşmek Üzere

    Pierre lemaitre’in ödüllü romanından aynı adla uyarlanan, yönetmenliğini Albert dupontel’in yaptığı 2017 yapımı film. Ressamlık konusunda hayli yetenekli olan Eduard, eski bir muhasebeci olan Albert’in hayatını kurtarır. Yanlarında küçük bir yetim kızla birlikte hayata tutunmaya çalışan bu ikilinin, dramatik olduğu kadar komik maceraları da filmi sürükleyici hale getiriyor. Film boyunca karmaşık duygular içerisinde kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Yönetmen: Albert Dupontel
Oyuncular: Albert Dupontel, Nahuel Pérez Biscayart, Laurent Lafitte

3- La Famille Bélier – Hayatımın Şarkısı

     Filmde mandıracılık yaparak geçinen Belier ailesinin tüm fertleri işitme engellidir. Sadece biri hariç. Kızları Paula. 16 yaşındaki Paula Belier hiçbir sağlık sorunu bulunmamasına karşın ailesinin de tüm yükünü üstüne almış durumdadır. Tüm çiftlik işlerini yönetmesine rağmen onun hayalleri bambaşkadır. Ve Paula’nın bu hayalleri, ailenin tüm fertlerini etkileyecek bir serüveni de beraberinde getirir. İşitme engelli bir ailenin iç yapısını, sorunlarını, korkularını ve mutluluklarını çok iyi anlatan bir film. Yine eş dost ile izleyebileceğinizi hatırlatalım.

Yönetmen: Eric Lartigau
Oyuncular: Louane Emera, Karin Viard, François Damiens

4- Ensemble, C’est Tout – Bir Aradayız, Hepsi Bu

     Harika ve sımsıcak bir romantik komedi. Oyuncular tanıdık hatta film biraz bilindik gelebilir. Ama yine de çok popüler değil dimi? İlk izlediğimde “ben bu filmi nasıl kaçırmışım” demiştim. Konusuna gelince; genç bir kadın olan Camille, Philibert ve Franck adlı iki komşusuyla dost olur. Kısa zamanda, bu üçgen içerisinde aşk ve arkadaşlık ilişkileri gelişmeye başlar. Filmin sonuna doğru “ah be kuzum, üzme şu çocuğu” derseniz buradan ben duyarım. İyi seyirler.

Yönetmen: Claude Berri
Oyuncular: Audrey Tautou, Guillaume Canet, Laurent Stocker

5- Le Tout Nouveau Testament (Yeni Ahit)


     Tanrıyı hiç böyle hayal etmiş miydiniz? Sadist, göbekli, zorba, kel ve tabi ki erkek. Absürt komedi olan bu film, bilgisayar başında dünyayı kontrol eden bir Tanrıyı konu ediniyor. Bu Tanrı, karısı ve kızıyla yaşayan sinirli bir adam. Bu agresif davranışlarına dayanamayan kızı Ea, yasaklı odaya girerek tüm insanlara öleceği gün ve saati kısa mesajla gönderir. Ardından evden kaçarak 6 havariyi bulmaya çalışır. Böylelikle ahiti yeniden ve baştan yazabilecektir. Bu kara mizahla verilmek istenen ince mesajlar yanında yaratılan karakterlere güleceğiniz kesin. Yönetmen Dormael’in çok derin bir konuya girdiğini düşünmeyin, eğlenceyle harmanlayarak bu eleştirel konuya epeyce mizahi yaklaşıyor. Şimdiden iyi seyirler 🙂

Yönetmen: Jaco van Dormael
Oyuncular: Benoît Poelvoorde, Yolande Moreau, Catherine Deneuve

Az bilinen 5 Fransız film tavsiyesi listemizin sonunda geldik. Film kategorimize bakarak diğer önerilere göz atabilirsiniz. Sizde film tavsiyeleri yaparak bize katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca önerdiğimiz filmler hakkındaki yorumlarınızı merak ediyoruz. Bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Etiketlenenler:

,

Yazar Hakkında

Lizardk

Siz beni bir de hayattan zevk alırken görecektiniz.

Tüm Yazıları Görüntüle