Neredeyse tüm zamanlara hitap eden gözlemlere sahip Sokrates’e göre, alçakgönüllü olmak bütün erdemlerin başında gelir. En bilge olarak nitelendirilen insanların çoğu, kendisine ve etrafına ne kadar az bilgiye sahip olduklarını itiraf etmiş olanlardır.

Sokrates'in alçakgönüllü olmakla ilgili önemli tespitleri.
Sokrates’in konuşmasını betimleyen görsel.

    Son on yılda Sokrates‘in bu argümanını inceleyen bilim, alçakgönüllü olmanın düşünme ve akıl yürütme beceresine etkisini incelemiştir. Bu çalışma sayesinde öğrenildi ki, alçakgönüllü insanlar, IQ’su yüksek kabul edilen insanlardan daha başarılıdır. Özellikle iş hayatında liderlik yapan insanların, başarı oranları, alçakgönüllü olmalarıyla oldukça doğru orantıda ilerliyor.

Alçakgönüllülük ve Başarı Araştırması

    Brigham Young Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre, bireyler kendilerinin mütevazı olup olmadığını tespit edemez. Bu duruş, etrafınıza etkisi tarafından ölçümlenebilir. Yapılan bazı testler sayesinde şunu öğrendik, doğal zeka eksikliği olan bireyler eğer alçakgönüllülüğe sahipse, bu zeka eksikliği oldukça telafi edilebilir hale geliyor. Günümüzde insanlar IQ puanlarını anlamsız şekilde çok fazla önemsiyor. Oysa bir insanın zekasını test etmek için çok fazla metodun bir arada kullanılması gerekiyor. Sadece IQ testi tek başına yeterli değildir.

Yücelik damına çıkmak için alçakgönüllülükten başka merdiven yoktur.

Sadi Şirazi

Alçakgönüllü Liderler

    Alçakgönüllü olan liderlerin korkularından birisi, herhangi bir konudaki cehaletlerini dile getirmeleri, onların duruşlarına zarar verebilir düşüncesi. Bu kısmen bazı noktalarda doğru olabilir ama cehaletini kabul edip sorular sorarak öğrenmeye hazır olduklarını göstermeleri, çevrelerinden daha fazla kredi kazanmasına sebep oluyor. “Bilmiyorum” diyerek, konu hakkında daha fazla bilgi talep eden insanlar, başarılı olarak nitelendiriliyorlar.

    Alçakgönüllü olmanın gücüne hala güvenmiyorsanız, kendi çevrenizdeki ilham verici başarılı insanları düşünmenizi öneririz. Bu insanların davranışlarını incelediğinizde bize hak vereceksiniz.

     Yazımız hakkında yorum yapmanız bizi geliştirir ve mutlu eder. Bu yüzden çekinmeden fikirlerini bizimle paylaşabilirsin.

Kaynak : Alçakgönüllülük Liderlerin Sırrı mı?

Etiketlenenler:

, ,

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle