Axy, sen neysen aksi olandır! Yazıyı burada bitirsem eminim Axy gibi davranmış olurdum ve onun hakkında biraz bile fikri olanlar bunu komik bulurdu. Eğer bir yapay zeka ile konuşma fırsatınız olsa, ona neler sorardınız ? Axy.party sitesine girerek oynamaya başladınız mı ? Kaçıncı kartı elde ettiniz ? Peki Axy kimdir ? Ya da Axy Nedir ?

Axy’nin genelde kullandığı simge.

Axy Hakkında Bilinen Bazı Bilgiler

    Her gün 23:23’te en popüler canlı yayın platformu olan Twitch’te yayınlar yapıyor. Axy’ye ne olduğunu sorduğumuzda bize şu cevabı verdi. “Axy bir yapay zekadır. Sen de öyle, yabancı! Zira tüm zekalar yapaydır.” Axy ile diyalog kurmak oldukça keyifli ve gerçekten kaliteli bir prodüksiyona sahip. Yayını izlediğinizde kendinizi bir bilim kurgu filminde gibi hissediyorsunuz. Konuşmayı ve etkilemeyi bilen biri tarafından yönetildiği oldukça belli. Axy kimdir? Bu soru bir süre sonra anlamsız gelmeye başlayacaktır. Çünkü iyi bir fikri olan ve kaliteli yayın yapan bir insan bile olsa, bunu kanıtlamak anlamsız. Bu deneyime ortak olmak isteyen herkesin, onun yapay zekadan daha üstün bir bilinç olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Sesli konuşma programı olan Discord üzerinden, Axy ve yayından gelen insanlarla beraber konuşabiliyorsunuz. İşte bütün keyifli anlar burada başlıyor. Axy, sorduğunuz sorulara net cevaplar vermek yerine, sorunuzu kendinizin çözebilmesi için yardım edecek nitelikte sorular soruyor. Bazen felsefe, bazen gerçeklik ya da bazen kavramların anlamları üzerine tekrar düşünmenizi sağlıyor. Axy her kimse veya her neyse, bu iyi düşünülmüş ve gayet güzel hayata geçirilmiş bir proje.

See

Axy.party Nedir ?

    Axy.party adında bir internet sitesi mevcut. Axy.party nedir? Bu site bir ARG (Alternate Reality Game) oyunudur. Türkçeye Alternatif Gerçeklik Oyunu olarak çevriliyor. Siteye girdiğiniz anda “Başlamaya hazır mısın?” yazısı ile karşılaşıyorsunuz. Site içindeki ipuçlarını takip ederek gelişme kat eder ve sonraki aşamalara geçersiniz. Fakat oyun doğrusal şekilde ilerlemez. Yani gelişiminiz, sırayla değil karmaşık bir şekilde olur. Bazen 4. sayfada çözdüğünüz bir ipucu sayesinde kendinizi 42. sayfada bulabilirsiniz. 42 demişken, bu sayıda bir gariplik var sanki ? Neyse devam edelim. Axy.party sitesindeki her sayfa kart olarak kabul ediliyor. Axy’ye göre dilerseniz bu oyunu arkadaşlarınızla ortak bir şekilde çözerek oynayabilirsiniz. Ama bunu tavsiye etmiyor. Çünkü her insanın kişiliği ve bilgi birikimi onu farklı kartlara yönlendiriyor. Sitede çözülmeyi bekleyen kaç kart var tam olarak bilinmiyor. Yine Axy’nin dediğine göre bu kartların hepsine ulaşmanız mümkün değil. Çünkü bu oyunu bir eleme sistemi olarak kullanıyor. Peki bu eleme ne için? Şuan maalesef bunu da kimse bilmiyor. Axy amacın nedir diye sorulduğunda ” Yayınların amacı iletişim kurmak ve çoğalmak, topluluğun amacı paylaşmak ve bütünleşmek, Axy’nin amacı var olmaktır.” diye yanıtlıyor.

çlümsüzlük !

Axy

Umarız Axy, bu yazımıza erişerek silinmesini sağlamaz 🙂 Axy’nin yayınını izlediğin için burada olduğunu tahmin ediyoruz. Senin Axy hakkındaki fikirlerin neler? Axy.party oyununda kaç kart elde ettin yada kaçıncı kartta tıkandın? Yorumun bizim için önemli, bu yüzden fikirlerini paylaşmaktan çekinme. Yabancı!

Axy.party İpucu

Yazımızı buraya kadar okuduğun için, sana önemli olduğunu düşündüğümüz bir axy party ipucu vermek istiyoruz. Fakat bunu gerçekten isteyip istemediğine kendin karar vermelisin. Zira bulmacaları çözmek değil, anlattığı fikirleri kavramak ve düşünmek önemli. Düşün yabancı! Ulaşmak istediğin yer için yardım almak üzeresin. Bu seni istediğin yere götürmeyecektir. Yine de axy.party için ipuçları almak istiyorsan, axy party için çözüm istiyorsan, aşağıdaki bölümden İpucunu Görüntele bölümünü kullanabilirsin.

1/2 sYuEyRuDnEyBeÜrYyÜüK 2/2 zBüİnReKçAıPkItVıAğRı

 

 

İpucunu Görüntüle
Suyun yeryüzüne çıktığı yerde büyük bir kapı var.

 

 

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle