Üşütme ya da soğuk algınlığı yaşadığınızda portakal suyu arıyor musunuz? Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için C Vitamini takviyesi almak, aklınıza gelen ilk şey mi? Üzgünüz, 200 milyon dolarlık büyük bir endüstrinin parçası olmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz.

2016 yılında yapılan araştırmalar ışığında şunu söyleyebiliriz, C Vitamini soğuk algınlığına karşı işe yaramıyor. Günlük 1.000 mg C Vitamini alsanız bile, soğuk algınlığı yaşama ihtimaliniz en fazla %8 oranında düşüyor. Özellikle soğuk algınlığı belirtileri başladıktan sonra C Vitamini almak, batıl bir inançtan fazlası değil. Peki kış aylarında zirve yapan satışların sebebi nedir? Üşütmeye karşı iyi geldiği düşünülen C Vitamini masalı ne zaman başladı?

Linus Pauling ve C Vitamini Hakkındaki Kitabı

Linus Pauling, portakal ve kuantum şeması ile fotoğrafı
Kuantum kimyası araştırmacısı Linus Pauling

Bu inancın nereden geldiğini incelediğimizde, ulaşılan en eski kaynak olarak Linus Pauling‘e ulaşıyoruz. Linus Pauling kimdir? Pauling, 1960 yıllarında kuantum kimyası üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel Ödülü kazandı. Daha sonra yine aynı yıllarda nükleer silahlara karşı duruşu ve çabaları sayesinde Nobel Barış Ödülü‘ne layık görüldü.

1970 yılına geldiğimizde Pauling, C Vitamini sayesinde soğuk algınlığından kurtulabileceğinizi anlatan bir kitap çıkardı. Kitaba göre bunu kendisi üzerinde denemiş ve işe yaramıştı. Gazeteler bu bilgileri yayınlamaya başladığında, Amerika’daki bütün eczaneler raflarını C Vitamini ile yenilemeye başladı.

C Vitamini Yalanı

Linus Pauling, C Vitamini ve Soğuk Algınlığı kitabı
C Vitamini ve Soğuk Algınlığı

Tıp dünyası bu durumu hayretle izledi. Çünkü Pauling’in iddiaları asılsız ve bir dayanağı olmayan söylemlerden ibaretti. Pauling, bunu kendisinin denediğini ve işe yaradığını söylerken, herhangi bir delil sunmuyordu. Pauling, kitabında günde 2.000 mg veya daha fazla C Vitamini almayı öneriyordu. Oysa sağlıklı bir bağışıklık sistemi için günde 75-90 mg arası yeterliydi ve bunu zaten çoğu sebzeden alabiliyorduk. Fazla dozda C Vitamini almak bazı zararlara yola açabiliyor. Örneğin İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, günde 1.000 mg‘dan fazla C Vitamini alan erkeklerin, böbrek taşı sorunu yaşama ihtimali iki katına çıkıyor.

Bütün bu tespit ve araştırmaya rağmen, televizyon ve gazetelerde yapılan reklamlar sayesinde insanlar sürekli C Vitamini satın almaya devam etti. Büyük bir endüstri yarattılar.

Kaynak : Vitamin C won’t cure your cold

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle