Günümüzde yapay zekanın el atmadığı neredeyse hiçbir şey kalmadı. Artık yapay zekayı, sanat alanında oldukça fazla kullanabiliyoruz. Bazen merakımızı gidermek, bazende tarihi canlandırmak için başvurduğumuz yapay zeka, geçmişte yaşamış insanların tablolarını kullanarak, bize o insanların gerçekte nasıl gözüktükleri hakkında fikirler verebiliyor. Peki bu nasıl oluyor? Yapay sinir ağlarını kullanan GAN nedir?

Amstardam‘da yaşayan Bas Uterwijk adındaki fotoğrafçı, GAN (Çekişmeli Üretici Ağlar) kullanarak tarihteki ünlü isimlerin gerçekçi fotoğraflarını oluşturuyor. Çok sayıda fotoğraf kullanılarak eğitilen yapay sinir ağları sayesinde, portrelerdeki insanların gerçekte nasıl gözüktüğü hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

GAN ile Oluşturulmuş Fotoğraflar

Gan ile oluşturulmuş görselin öncesi ve sonrası
Michalengolo’nun Davut heykeli
Vincent van Gogh
Gan ile oluşturulmuş görselin öncesi ve sonrası
Fransız asker ve politikacı, Napolyon Bonapart
Gan ile oluşturulmuş görselin öncesi ve sonrası
Ressam ve baskı ustası, Rembrandt Harmenszoon van Rijn

GAN Nedir ve Telif Sorunları Nelerdir?

Yapay sinir ağı modelini temel olan bu modele, gerektiği kadar örnek verirseniz istediğiniz çeşitte veriler oluşturabilir. Yukarıda gördüğünüz fotoğraflar, yapay sinir ağları tarafından oluşturulmadan önce, çok fazla fotoğrafla beslenmiştir.

GAN kullanımının çok fazla getirisi olsa da bazı sorunlar yaratıyor. Örneğin lisans konusunda bazı problemler var. Daha açık anlatmak gerekirse bir senaryo oluşturalım. Napolyon‘un GAN kullanılarak üretilen fotoğrafının satıldığını düşünelim. Bu aşamada fotoğrafın kime lisanslansması lazım? Yahut bir telif gerektiğinde, kimin muhatap alınması gerekir? Napolyon’un portresini yapan kişinin mi? GAN modelinin algoritmasını oluşturan kişinin mi? Yoksa portreyi, GAN modeli ile besleyip sonuca ulaşan kişinin mi?

Önceki yazımızda, yapay zeka mahkemelerde kullanılabilir mi sorusunu sormuş ve buna bazı cevaplar bulmuştuk. Bu yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yakın zamanda bu konuların daha fazla konuşulup, fikirler üretileceği kesin. Sen ne düşünüyorsun? Fikirlerini bizimle paylaşarak, gelişmemize katkı sağlamanı çok isteriz.

Dilerseniz Bas Uterwijk instagram hesabına göz atarak, oluşturduğu diğer fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle