Google firmasını anlatmaya gerek yoktur sanırım. Şuanda gerek yazılım gerek donanım alanında, ayrıca teknoloji konusunda yüzlerce hizmetiyle ihtiyaçlarımızı karşılıyor. 1998 tarihinde ilk adımlarını atan firma, bugün geldiğimiz noktada, dolaylı veya direkt olarak bütün ticari kurumlara bir şekilde dokunmayı başarıyor. 2004 yılında halka arz edilen Google, şuanda dünyanın en değerli üçüncü firması. Peki bir şekilde Google hizmetlerini kullanarak Google’ı satın alabilir miyiz?

Google Kendini Yiyecek – GWEI
Google’ı Satın Almak

Google Will Eat Itself logosu

    2005 yılında Ubermorgen adındaki bir grup, www.gwei.org internet sitesini kurdu. GWEI, GOOGLE WILL EAT ITSELF cümlesinin kısaltmasıdır. Türkçeye, Google Kendini Yiyecek olarak çevirebiliriz.

    Bir çok internet sitesi, sayfalarında reklam göstererek para kazanır. Google, AdSense seçeneğiyle sayfalarında reklam gösterecek kişilerle, reklam verenleri buluşturur ve bundan belli bir komisyon alır.

    GWEI bu işleyişi iyice incelemiş ve bir sistem yaratmış. Sayısını tam olarak açıklamadıkları internet sitelerinde, Google reklamlarını yayınlıyor ve buradan kazandıkları gelirle Google hissesi satın alıyorlar. Google komisyon aldığı için reklamı yayınlayan kişinin elde ettiği gelirden fazla kazanç sağlayamıyor. Tamda bu yüzden teorik olarak, amaçlanan noktaya varmak mümkün gibi görülüyor. Google satın almak ne kadar mümkün olabilir ki? Zaten bu bir fikir. Hatta bu girişim, bir çok önemli kurum tarafından modern sanat olarak kabul ediliyor. Öyle ki, bu proje hayata geçtikten kısa bir süre sonra bir sergide taslaklarıyla beraber gösterildi.

Dilerseniz buradan sanat kategorimize göz atabilirsiniz.

GWEI projesinin sanat galerisindeki sunumu.

Rakamlarla Google Kendini Yiyecek Projesi

    Şuanda Google hisse fiyatı 495 $ civarındadır. GWEI resmi internet sitesinde açıkladığı güncel rakama göre, kuruluşun elinde yaklaşık 819 adet hisse var. Yani ellerinde 405.413 $ değerinde hisse bulunuyor. Resmi internet sitelerinde bu işleyişi ve bir çok detayı öğrenebilirsiniz.

     Bu konu hakkındaki fikirlerini merak ediyoruz. Sence bu proje kurallara aykırı mı? Google buna engel olmalı mı? Peki Google kendini yiyecek mi? Google gibi büyük bir firmayı satın almak mümkün mü? Düşüncelerini bizimle paylaşmaktan çekinme.

Kaynak : GWIE

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle