Kelimeler bir çırpıda çıkıyor dudaklarımızdan. Bu durum o kadar normal geliyor ki hepimize, çok nadiren düşünüyoruz bu kelime nereden geliyor diye. Oysa etimoloji sayesinde görüyoruz ki, aslında her kelime başlı başına bir hikayeyi taşıyor. Bütün kelimeler bir serüven yaşayarak günümüze kadar geliyor. Kimileri anlam olarak gücüne güç katmış, kimisi biraz değişime uğrayarak farklı anlamları temsil etmiş. Bu yüzden dünyayı en çok gezen şey nedir diye soralar, kelimelerdir derim.
     Hakem, hakim, hüküm, hekim… Örneğin bu kelimeler sanki aynı ailenin mensubu gibi değil mi? Sanki hepsi birbirini çok yakından tanıyor ve samimi dostlukları var gibi. Böyle hissettirmesi çok normal çünkü zaten hepsinin atası aynı. Bu yazıda günlük hayatımızda çokça faydalandığımız bir Arapça kökü inceliyoruz. ḥkm kökünden gelen kelimelerin bazılarını sizler için derledik.

ḥkm Kökünü Kullanan Bazı Kelimeler

  • Hakem; İki veya daha fazla taraf arasındaki anlaşmazlığa çözüm bulmak için seçilen kişi.
  • Hâkim; Genel olarak hukuk alanındaki bir terim olarak bilinir ve yargıç anlamına gelir. Sıfat olarak kabul edildiğinde, egemenliği elinde bulunduran, baskın ve yüksek bir alandan bütünü görebilen kişi gibi anlamlarda kullanılır.

Hakim içeri atar, hakem dışarı. 🙂

Anonim
  • Hikmet; Bilgelik ve tanrının insanlar tarafından anlaşılması mümkün olmayan amacı gibi anlamlara gelir.
  • Hüküm; Yargı, yargılama, karar, emir ve kanun gibi anlamlarda kullanılır.
  • Hükümet; bir ülkenin yönetim kuruluşuna verilen isimdir. Hüküm verme yetkisini elinde bulunduran merci.
  • Mahkeme; Yargılama ve hüküm verilecek olan yer.
  • Mahkûm; Yargılama sonucunda hüküm giyerek cezaya çarptırılan kişi.
  • Muhakeme; Akıl yürütme ve yargılama yeteneği.
  • Muhkem; Pekiştirilmiş, sağlamlaştırılmış anlamlarında kullanılır.

Etimoloji Sayesinde Fark Edilenler

     Kelimeler bazen birbirine o kadar uzak coğrafyalardan gezinip gelir ki, hayret etmekten alıkoyamayız kendimizi. Etimoloji sayesinde şunu anlıyoruz, aslında bütün kültürlerin birbirine bıraktığı veya aktardığı en büyük miras, kelimelerdir.
     Kelimeler seninde ilgini çekiyorsa, bize tavsiyelerde bulunmanı çok isteriz. Yahut merak ettiğin bir kelime varsa bize yorumlarda yazmaktan çekinme. Senin için araştırıp paylaşacağımızdan emin olabilirsin.

Kaynak : Verilen Kelime Örneklerinin Kaynağı

Etiketlenenler:

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle