Süregelen tarih boyunca ikiz çocukların doğumu her toplum açısından dikkate değer bulunmuştur. Özellikle eski zamanlarda ikiz çocukların dünyaya gelmesi, insanlar tarafından kutsal bir olay olarak kabul edilirdi. Kimi zaman bu çocuklar bir Tanrı yerine konulur, kimi zaman ise nefret unsuruna dönüştürülürdü. İkizlerin toplum içindeki yeri zamanla değişime uğramakla beraber, ikiz çocuklar açısından da bu durumun ne ifade ettiğini açıklamak faydalı olacaktır. Kriptofazi nedir sorusuna yanıt vereceğimiz yazımıza geçelim.

İkizler, İstemeden Birbirlerine Zarar Veriyor Olabilir

    İkizlerin birbirleri ile etkileşimi, bireyselleşme ve sosyalizasyonu engelleyen bir unsurdur. İkiz bir kardeşin varlığı, ego ve lisan gelişiminde aksaklıklara yol açabiliyor. İkizlerin sürekli aynı kıyafetleri giymeleri, aynı yatakta uyumaları, aynı sosyal çevre veya eğitim gibi unsurların ortak bir hayat içinde oluşturulması, kişiliklerini geliştirmekte sorun yaratabiliyor. Ayrı alan veya çevre oluşturamayan ikizler, aralarında gelişen güçlü bağ, iletişim ve etkileşim gibi etmenlerle diğer bireylere ihtiyaç duymayan kişiler haline gelebilir. İşte tam da bu esnada “kriptofazi”nin ikizler arasında ortaya çıkışından bahsedebiliriz.

Kriptofazi Nedir ?

    Kriptofazi nedir sorusu, ikiz kardeşlerin kendi aralarında oluşturdukları şifreli bir dil olarak cevaplanıyor. Bu dilin belirgin bir formda ortaya çıkmasının sebebi, daha çok aileden, arkadaş veya sosyal çevreden soyutlanma olarak görülebilir ancak yine de sebeplerin değişim gösterdiğini söylemeliyiz. Çünkü ikiz kardeşlerin daha ana rahminde birbirlerini tanımaya başladıkları, tinsel bir ortak duygu oluşturdukları bilinmekte. Bununla birlikte sık sık aynı davranışları, eylem ve hareketleri sergileyen ikizler için dil kavramı henüz oluşmasa da birbirlerini anlamada ve anlatmakta zorluk çekmediklerini söyleyebilmek mümkün. Dolayısıyla iletişimin en güçlü ve somut örneği olarak bilinen ikizler arasında sistematik bir dilin ortaya çıkmasına pek şaşırmamak gerek.

Gibbons Kardeşler

June ve Jennifer

     Kriptofazi hususunda en çarpıcı örneklerden biri şüphesiz Gibbons Kardeşlerdir. Siyahi olan bu iki kız kardeş, küçüklüklerinden itibaren ırk ayrımı yapılarak sürekli aşağılanmış ve rencide edilmiştir. Yalnızlık çektikçe birbirlerine sığınmışlardır. Sonucunda sinen, kendi içlerine çekilen Gibbons Kardeşler, aralarında kriptofazi geliştirerek izole bir hayat yaşamaya başlamışlardır. Ailelerinden, sosyal çevrelerinden kısacası her şeyden uzaklaşan kızların ebeveynleri buna bir çözüm bulmak amacıyla onları ayrı ayrı yatılı okullara göndermiş ancak bu da faydasız olmuştur. Yeniden bir araya getirilen kardeşler yıllarca bir odadan çıkmayıp, sadece birbirleriyle iletişim kurmuştur. Sonrasında aralarında oluşan sürtüşmeler ve tartışmalar neticesinde hırsızlık ve kundaklama gibi olumsuz girişimlerde bulunmuşlar, sonucunda çıkarıldıkları mahkeme tarafından akıl hastanesine gönderilmişlerdir. Burada ilgi çeken durum, ayrı koğuşlarda kalmalarına rağmen gösterdikleri davranışlarda benzerlik bulunmasıdır.

Gibbons Kardeşlerin Korkunç Kararı

    Örneğin; ikizlerden biri, bir gün boyunca hiçbir şey yemezken diğer ikizi ertesi gün tıka basa yemek yiyordu. Aynı şekilde ikizlerden biri tüm günü hareketsiz geçirirken, ikizlerden diğeri ertesi gün yerinde duramıyordu. Sürüp geçen günler sonunda bir araya gelen kardeşler artık normal bir yaşam sürmeleri ve içinde bulundukları bu travmatik olayın sonlanması için birinin ölmesi gerektiğine karar verdiler. Ancak bu, uzun tartışmalar ve kavgalar neticesinde alınan bir karardı. Sonucunda Jennifer Gibbons’un ölmesi üzerinde uzlaştılar. Başka bir kliniğe transferleri öncesinde bir gazeteye röportaj veren Jennifer’ın gazeteciye, ‘’Yakın bir zaman sonra ölmek zorunda kalacağım çünkü bu karara vardık’’ demesi de ilginçtir. Birkaç gün sonra da Jennifer’ın ölmesi şok etkisi yaratmıştır. Hala günümüzde Jennifer’ın hangi sebep veya etki neticesinde öldüğü bilinmiyor. Bazı doktorların kalp krizinden ve zehirlenmeden şüphelenmesine rağmen otopsi sonucunda buna benzer bir bulguya rastlanmamıştır.
     Daha sonra sorguya alınan diğer kardeş (June), Jennifer’ın ölmesi gerektiğini böylelikle içlerinden birinin normal bir hayat sürme şansına sahip olacağını söylemiştir. Kardeşinin ölümünden sonra June, toplumsal ilişkilerde olumlu gelişmeler kaydetmiştir ve şimdi de ailesiyle birlikte Batı Gallerde yaşamını sürdürmektedir.

İkiz Çocuklar Hakkında Bir Belgesel

Bana Kim Olduğumu Söyle – Tell Me Who I Am

    Bir Netflix yapımı olan bu belgesel, ikiz kardeşlerden birinin trafik kazasıyla hafızasını yitirmesi sonucunda, yaşananları konu alıyor. Hafızasını yitiren kişi komadan uyandığında hiçbir şey bilmiyor ve hatırlamıyor, biri hariç; ikizi Marcus. Geçmişini bilmek ve yola devam etmek için tek sığınağı olan Marcus’un anlattıkları ise tüyler ürpertici.

     Yazımız ve önerdiğimiz belgesel hakkındaki fikirlerinizi merak ediyoruz. Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Kaynak : Kriptofazi

Yazar Hakkında

Lizardk

Siz beni bir de hayattan zevk alırken görecektiniz.

Tüm Yazıları Görüntüle