Hem ülkemizde hemde dünyanın bir çok yerinde milyonlarca oyuncu kitlesine ulaşan League of Legends şampiyonlarının isimleri nereden geliyor? Kendi içinde inanılmaz geniş bir hikaye örgüsüne sahip olan oyun, aynı zamanda arka planda çok bilinmeyen yönleri ile merakımızı çelmeyi başarıyor. Sizler için derlediğimiz bu listede, Lol şampiyon isimleri nereden geliyor bir göz atalım.

Anagram Nedir?

Başlamadan önce anagram nedir sorusuna cevap vermeliyiz. Yazımızda oldukça fazla kullanacağımız için bu kavramın ne anlama geldiğini açıklayalım. Anagram, bir kelimedeki harflerin yerlerini değiştirerek farklı bir kelime oluşturmaktır. Bunu yaparken herhangi yeni bir harf ekleme ve çıkarma yapılamaz. Örneğin; orman – roman gibi. Edebiyatta, bazı özel isimleri saklamak için kullanılan yöntemlerden biridir. Günümüzde daha çok, üretilen yeni kelimenin, anlam ve kelimenin nüansının aslına benzemesi için kullanılıyor diyebiliriz. Buna örnek vermek gerekirse, Youtube gibi bir video platformu olan Vimeo. Çünkü Vimeo aslında “movie” (film) kelimesinin anagramıdır.

Ayrıca yazıya geçmeden şunu belirtmekte fayda var, bu bilgiler League of Legends (LOL) tarafından açıklanmış resmi bilgiler değildir. Genel topluluğun, üzerinde hemfikir olduğu bilgilerdir. Anagram kelimesini de öğrendiğimize göre artık LOL’deki şampiyonların isimlerinin nereden geldiğini göz atabiliriz.

Gnar – Kayıp Halka

Bu ilkel ve tatlı yordle (LOL evreninde cüce olan bir türün adıdır.) ismini kullandığı silahtan alıyor. Gnar ismi, bumerang kelimesindeki son dört harfin anagramıdır. Bin yıl boyunca gerçek bir buz dağının içinde donmuş halde kalan şampiyonumuz için gayet yerinde bir isim.

Hecarim – Savaşın Gölgesi

İnsan ve hayvanın korkunç birleşimi olarak anlatılan Hecarim, Yunan mitolojisinde yarı insan yarı at olan “Chimera” kelimesinin anagramı. Sonsuza dek, yaşayanların ruhlarını ele geçirmekle lanetlenen şampiyonumuza yakışır bir isim.

Saflarını dağıtın. Hepsini acımasızca çiğneyin. Yaşayanları ezip geçin. Korkularından beslenin.

Hecarim

Skarner – Kristal Öncü

Parçalı ve kristal bir yapıda bulunan silikat minarelinin, İsveç dilinde kullanılan “Skarn” teriminden ortaya çıkmıştır. Sonuna getirilen ingilizce “er” eki ile “kristalleştirici” gibi bir anlama ulaşılmış. Kristalden oluşmuş bir akrep için Skarner‘dan başka bir isim düşünülemez gibi.

Lee Sin – Kör Keşiş

Kadim bir dövüş sanatının ustalarından olan Lee Sin, yıllar önce görüş yeteneğini kaybetmiştir. Dünya ile ilgili bütün hevesleri bir kenara bırakarak, keşiş olmayı tercih etmiştir. Bu hikayeye uygun olarak ismi de, See (görmek) ve Nil (hiçlik) cümlesinin anagramından geliyor. See Nil = Lee Sin. Hiçliği Gör.

Aydınlanma, kendi cehaletinin kıymetini anlamaktan geçer.

Lee Sin

Heimerdinger – Saygın Mucit

Dahi ve yenilikçi bir mucid olan Heimerdinger ismini, Oppenheimer ve Schrödinger adlı iki ünlü fizikçiden alır. Ayrıca bu küçük yordle şampiyonumuz oyun içindeki konuşmalarında, “42! Biliyordum” ve “42! Bu sayıda bir acayiplik var.” sözleriyle ünlü “Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi” kitabına göndermeler yapar.

Darius – Noxus’un Eli

Noxus (Oyunda geçen bir bölge) ordusunun komutanı olan Darius, ismini Farsça’da “Kral” anlamına gelen “Dariush” kelimesinden alır. Bu isim aynı zamanda şuanda İran‘da en çok kullanılan erkek isimlerinden biridir. Eli baltalı bu acımasız savaşçının, yüceliğine atıfta bulunan harika bir seçim. League of Legens, şampiyon isimleri konusunda gayet iyi iş çıkartmış.

Tarih sadece galipleri hatırlar. Noxus’tan taraf olanlar, sonsuza kadar hatırlanır.

Darius

Maokai – Çarpık Treant

Bir treant (Ağaçlara, insani özellikler verilerek oluşturulmuş kurgusal yaratık.) olan şampiyonumuz, ismini “I am oak” cümlesinden alır. Türkçeye “Ben meşeyim” yada “Ben meşe ağacıyım” şeklinde çevirebiliriz. Bir cümlenin anagramı olan Maokai, uysal bir doğa ruhuydu. Fakat tabiata zarar veren canlılara kızgınlığı yüzünden, şimdilerde öfkeli bir intikamcı. Gölge Adalar’daki ağaçları kesip, otel yapan müteahhitlere kızmış olabilir.(Komikli şaka)

Shaco – İblis Soytarı

Küçük bir prense oyuncak olması için üretilen bu kukla, sahibini kaybettikten sonra efsunlu bir şekilde yaşam bulur. Etrafındakilere eziyet eden ve kanlı oyunları komik bulan Shaco, “Chaos” (Kaos) kelimesinin anagramıdır. Tavırları ve eğlendiği şeyler, ünlü Joker karakterini hatırlatıyor. Eğer onun şakalarına gülmediyseniz, karanlık kahkahalar peşinizi bırakmayacaktır.

Ne yaparsanız yapın, sakın ona şakayı anlamadığınızı söylemeyin.

Twisted Fate

Amumu – Hüzünlü Mumya

Yalnızlıkla lanetlenmiş bir ruh olan Amumu, bir arkadaş bulabilmek için bütün dünyayı karış karış geziyor. Amumu ismi bir anagram değil ama ona yakın bir şekilde bulunduğu düşünülüyor. Küçük bir çocuğun “A mummy (Bir Mumya)” demesini hayal edin. İsim bu şekilde bulunmadıysa bile, buna inanmak oldukça keyifli. Şampiyon isimleri konusunda yaratıcı olmak, zor değil gibi gelmeye başladı mı?

Ölülerden bile daha yalnız olmak mümkün.

Amumu

Teemo – Çevik İzci

Bu pofuduk yordle arkadaşımız, tam bir izcidir. İzci Andı’na harfiyen uymaktan gurur duyan Teemo, ismini “Emote (fazla duygusal)” kelimesinden alıyor. Rakipleri onu her ne kadar sinir bozucu bulsa da, şirinliği sayesinde ona sempati duyan çok fazla insan var. Yine de zehirli mantarlarıyla, şeytani bir dehşet saçtığını kabul etmemiz gerekir.

Teemo, sürekli neşeli hemşeriyle, pişmanlık bilmez katil arasındaki ince çizgide duruyor; ama yine de en sevdiğim dostum.

Tristana

Blitzcrank – Büyük Buharlı Golem

Zararlı atıkları toplamak için üretilen robotumuz, programlanan bu basit amacı kısıtlayıcı bulduğu için kendini geliştirdi. Etrafındakileri koruyan ve düşkünlere metal yardım elini uzatan Blitzcrank, ismini Almanca olan iki kelimeden alıyor. Yıldırım anlamındaki “Blitz” ve paslanmış bir mekanizmanın çalışırken çıkardığı sesi tarif eden “Crank“.

Dönen tek bir çark, her şeyi değiştirebilir.

Blitzcrank

Yazımız burada son buluyor. LOL şampiyon isimleri konusunda ne düşünüyorsun? Eğer oyunlar veya League of Legends hakkında daha fazla buna benzer içerik istiyorsan yorumlarda bizimle paylaşabilirsin. Elimizde oldukça fazla malzeme olduğuna emin olabilirsin. Düşüncelerini veya varsa yanlışlarımızı belirtmekten lütfen çekinme. Gelişmemize yardımcı olmandan memnuniyet duyuyoruz. Senin favori şampiyonun kim? 

Etiketlenenler:

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle