Evlerimizdeki bütün eşyalara ve bu eşyaları koyduğumuz geniş alanlara gerçekten ihtiyacımız var mı? Bir insanın evde kapladığı alana kıyasla, kaç metrekareye ihtiyacımız olabilir ki ?
     Casa Ojalá, ilk olarak 2019 yılında, bir konsept tasarımı olarak ortaya kondu. Bu tasarım, mimar Beatrice Bonzanigo tarafından 27 metrekarelik küçük bir ev modeliydi. Çoğu insan bu tasarımın fazla fütürist (gelecekçi) olduğunu düşünerek henüz kullanıma uygun olmadığını düşündü. Buna rağmen geçtiğimiz günlerde ilk prototip (ilkörnek) üretildi. Bu ev tasarımının en büyük özelliklerinden birisi, üretici firmanın belirttiğine göre, iç yapısı yaklaşık bin varyasyonda (çeşitleme) şekillendirilebiliyor.

minimalist ev tasarımları için yeni bir örnek

Minimalist Bu Evin Genel Özellikleri

     İçinde yaşam alanı olarak kullanılabilen bir salon, çift kişilik yatağı içeren bir yatak odası, küvet ile gömme tuvalet alanı ve ayrıca içeride bulunan merdivenler sayesinde çatı katında ulaşabileceğiniz çok ferah bir terası var.
     Zekice tasarlanmış bir makara ve krank sistemini kullanarak, evinizin duvar niyeti ile kullanılan parçalarını tamamen açabilirsiniz. Aynı şekilde evinizin odalarını da bu özellik sayesinde tamamen açıp kapatabilirsiniz.
Kasnak sistemi ile çalışan bu yapının zamanla bozulması muhtemel. Bazı potansiyel sorunları olduğu muhakkak. Ancak bu tasarım henüz fikir aşamasında. Zamanla bütün sorunlar çözülebilir ve hatta daha kullanışlı hale getirilebilir.
     Raflar, gardıroplar ve komodin gibi eşyalar taşınabilir şekilde tasarlanmış. Böylece kullanıcılar evlerini, isteklerine bağlı olacak şekilde düzenleyebiliyor.

Enerji ve Su Kaynak Yönetimi

     Casa Ojalá, güneş enerji panellerinden faydalanıyor. Ayrıca yağmur suyu toplama ve kirli su geri dönüşüm sistemi sayesinde, şehir şebekesinden ayrı olarak çalışabiliyor. Ancak tasarım ekibi, bu yapının ılıman iklimler için çok daha uygun olduğunu belirtiyor. Yapı, prefabrik olduğu için çok fazla özelleştirmeye ve farklı renklere izin veriyor.

Satın Alma Fiyatı ve Sipariş

     Casa Ojalá, içinde bulunduğumuz yılın sonlarında, dünya çapında teslimatlara hazır hale gelecek. Şuan açıklanan resmi bir fiyatı bulunmuyor. Ancak firma ile iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilir ve iade edilebilir bir depozite bedeli ödeyerek bu yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Firma internet sitesi www.casaojala.it

Sadelik, aklın özüdür.

William Shakespeare

Minimalist Yaşam Hakkında

     Yaşadığımız bu çağda, insanlar artık minimalizm akımıyla daha fazla ilgileniyor. Her geçen gün bu şekilde minimalist yapılar ve yaşama şekli ile ilgili çok fazla fikirler üretiliyor. İlk olarak 1960’lı yıllarda ortaya atılan bu kavram, belkide gerçekten bütün insanlar için daha iyi bir seçenektir.
     Bu şekilde bir yapıda insan kendini daha yalnız hisseder mi ? Siz ne düşünüyorsunuz, bu şekilde bir evde yaşamak ister miydiniz ? Yada ömrümüzü geçirdiğimiz bu evler, gerçekten nasıl bir şekilde olmalı ? Fikirlerinizi merakla bekliyoruz.

Kaynak : Casa Ojalá

Etiketlenenler:

, ,

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle