Dünya, bıraktığımız ayak izleri yüzünden felakete doğru sürükleniyor. Bunun kaçınılmaz bir son olmaması için çalışan bazı firmalar var. Nike gibi ünlü markalar sayesinde bu kötü gidişatı yavaşlatmamız hatta durdurmamız mümkün gibi gözüküyor. Geri dönüşümlü malzemeler ile spor alanındaki ürünlere yön veren Nike, yeni koleksiyonu Space Hippie’yi satışa sundu.

Nike yeni modellerini satışa açtı. Bu harika ayakkıbaları sipariş etmek ister miydiniz?
Nike Space Hippie 01 – 02

Fabrikalarda ve çevredeki atıkları kullanarak, gezegenimize duyarlı deneysel bir proje olan Space Hippie sonunda raflardaki yerini aldı. Üretilen ayakkabılar, mümkün olan en az karbon salınımını hedefliyor. Bağcıklar ve ayağı saran üst yapı için, plastik şişeler ve yıpranmış tekstil ürünleri kullanıldı. Bir oran vermek gerekirse, fabrikadan çıkan nihai ürünün, yaklaşık %90’ı geri dönüşüm malzemesinden üretilmiş oluyor. Üstelik ortaya çıkan modeller oldukça şık ve kullanmaya teşvik edecek kadar çekici duruyor.

Ürünlerin Geri Dönüşüme Uygun Olmasının Sebebi Nedir?

Nike, gelecekte üretilecek her üründe, “minimum enerji, minimum malzeme ve minimum karbon salınımı” hedefine başarılı adımlarla yaklaşıyor. Daha önce de bir bağış kampanyasıyla kullanılamaz durumdaki ayakkabıları toplayıp, bunlarla basketbol sahaları için zeminler üretmişti.

Bu proje aynı zamanda Mars’ta yapılması muhtemel bir kolonileşme girişiminde, sürdürülebilir yaşamın nasıl mümkün olduğunu görmemize yardımcı oluyor. Çünkü Mars, şuanda içinde yaşadığımız Dünya gibi bize malzemeler sağlamıyor. Bu yüzden üretilen her ürünün, defalarca tekrar kulanım için uygun şekilde tasarlanması gerekir.

Nike Space Hippie 04 – 03

Nike Gibi Düşünen Markalara İhtiyacımız Var

Nike Sustainable Innovation ( Sürdürülebilir Yenilik) Başkan Yardımcısı Senna Hannah, ” Gelecekte bütün ürünlerin geri dönüşüme uygun olacağına inanıyoruz. Bütün süreci ayrıntılı şekilde düşünmeliyiz. Nasıl üretildiğinden, nasıl kullandığımıza kadar bütün adımlar, geri dönüşümün temellerini oluşturacak.” dedi.

Ürünler kadar, ambalajlarında sürdürülebilir olmasına özen gösteren Nike, bu tarz projelerle çevre dostu insanların gönüllerinde taht kurmaya devam ediyor. Ürünler ve bu proje hakkında sen ne düşünüyorsun? Fikirlerini paylaşman bizi oldukça mutlu ediyor, bu yüzden lütfen çekinme.

Kaynak : Nike – Space Hippie

Etiketlenenler:

,

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle