Tutsak olmak, hatta bir hapishanede isteyerek özgürlüğümüzden vazgeçmek bize iyi gelebilir mi ? Yaşadığımız bu şehir hayatının, insanı yıpratan bütün olumsuz yanlarından kaçmak için bir hafta sonunu hapishanede geçirmek ister misiniz?
     2013 yılından bugüne kadar Güney Kore’de bunu yapan yaklaşık 2 bin ziyaretçi oldu.Dahası gerçek kurallara dayanan bu sahte hapishanede kalmak için ücret ödüyorlar. Hongcheon adında bir şehirde bulunan bu hapishanede teknoloji ürünlerine izin verilmiyor. İçerisinde saat bile olmayan hücrelerde kalıyor ve diğer mahkumlarla konuşmanız yasaklanıyor.
     Şundan emin olabilirsiniz, eğer burada bir hafta sonu kalmak isterseniz, size gerçek bir tutsak gibi davranılıyor. Kurucusu Ji-Hyang, bu deneyimi yaşamak isteyen insanların bir çoğunun ofis çalışanları ve öğrencilerden oluştuğunu belirtiyor. Çoğunlukla stres ve baskı altındaki insanların, bir kaçış veya arınma maksadı taşıdığını sözlerine ekliyor.

[smartslider3 slider=3]

Hapishane Fikri Nasıl Ortaya Çıktı ?

     Bu ilginç girişimin ortaya çıkmasını sağlayan şeyse, Ji-Hyang’i etkileyen şu diyalog; “100 saatlik bir çalışma haftasına geri dönmek yerine, hücre hapsinde zaman geçirmeyi tercih ederim.” Mahkum olarak hafta sonlarını geçiren insanların söylediği şu sözlerde, iş hayatının bazen bizleri ne kadar yıprattığını açıklıyor gibi. “Burası bir hapishane değil, gerçek hapishane dönmek zorunda olduğumuz yer.”
     Hafta sonu geçtikten sonra ayrılan insanlara şartlı tahliye belgesi veriliyor. Böylece içeride ve dışarıda geçirilen zamanın daha iyi anlaşılması sağlanıyor sanırım. Yakın zamanda bu girişimin turistlerinde ilgisini çekeceğini ve yurt dışından bu deneyimi yaşamak için ziyarette bulunacağını düşünüyorum.
     Sende böyle bir hafta sonu yaşamak ister miydin ? Bu yöntemin tedavi edici olduğunu düşünüyor musun? Yorumlarını bize yazarsan, düşünme şeklimize katkıda bulunabilirsin.

Mesele esir düşmekte değil,
Teslim olmamakta bütün mesele…

Nazım Hikmet Ran

Kaynak : The Atlantic

Etiketlenenler:

, ,

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle