Sadri Alışık Kimdir ? Turist Ömer karakteri nasıl ortaya çıktı ?

     “Bende ne ana, ne baba, ne kardeş, ne karı, ne çoluk ne çocuk hiçbir şey yok abi, o yüzden Turist Ömer derler bana.” diye tanıtıyor kendini en kıyak abimiz.
     5 Mart 1925 yılında Beykoz / İstanbul’da selâmün aleyküm diyerek dünya hanına dalmıştır abimiz. O ünlü selamını verirken kullandığı elinde bin bir marifet vardır anladın mı yani. Şiirini de yazar tablosunu da yapardı. Bunların üstüne birde 3 plak doldurdu kıyak abimiz. 200 kadar filmde gördük onu. 70’li yıllarda türk sinemasında başlayan sex filmleri furyasından dolayı “Bu ne davadır bilirsiniz, bize terso kalır” diyerek film yapmaya ara verdi.
     Seyircileriyle gazinolarda buluştu, şarkılar söyledi. İzlemeye doyamadığımız kıyak abimiz, sesiyle de eşlik etti bize. Atilla İlhan’ın kız kardeşi Çolpan İlhan ile evlendi ve bu birliktelikten Kerem Alışık dünyaya geldi. Bu şampiyonlar ligi karmasında, oğlu da şiire bulaştı doğal olarak.
     Sokağın dilini en iyi bilen, saygıda kusur etse panikleyen, efkâra dalsa hepimizi hüzünlendiren ve gülünce içimize neşe bağışlayan abimiz pek yaman adamdır hani icabında.

Sadri Alışık’ın bir şiiri;
Hasret Çarşısı

Ben bir İstanbul yalnızıyım İçerim hep hasret çarşısı,
İşim budur geceleri sevgiler satarım,
Mehtaplar denizler çiçek kokuları satarım.,
Hasret çarşısıdır rengarenk bu dükkan
Gündüzleri kapanır.
Renklerin hepsini satarımda,
Maviyi bir çift gözde kendime saklarım..

Turist Ömer karekteri nasıl ortaya çıktı ?

     Bu soruya bir programda şöyle cevap vermiştir. “Karıma doğum günü hediyesi alacaktım ama ekonomik durumum iyi değildi.Yazıhanelerden hakkım olan parayı almaya gidiyordum ama endişeliydim.Dolmuşa bindim ve tanınmaktan da rahatsız oluyordum.
     Şoförün arkasına oturdum,minibüsün dolmasını bekliyorum.Minibüs doldu, kalkmaya hazırken en son giren, kendi tabiriyle “kırık ayak” bir delikanlı beni görür görmez “Sadri abi merhaba, n’aber” dedi. Ben tanınmak istemediğim için ” benzettin kardeşim” dedim. “Yaa olur mu, dün akşam bahçe sinemasında anadın mı filmini seyrettik icabında, yapma bize böyle” dedi. “Yok kardeşim değilim” dedim ve bu yol boyu bu sürdü. Şoföründe rahatsız olduğunu hissediyorum.
     En son herkes indi ve ikimiz kaldık delikanlıyla. O da inerken “Eyvallah Sadri abi yani geçen akşam diyorum ahh yedin bizi abi” dedi. Bu sırada şoför müdahale etti ” Şuraya bakın beyefendi, ne münasebetsiz insanlar var. Sizi benzete benzete artiste benzetiyor, bir adama benzetse ya” dedi.
     İşte bu delikanlı bana ilham verdi. Rahmetli Ayhan Işık‘ın oynadığı bir filmde böyle bir tip gerekiyordu. Hulki Saner’e daha önce anlatmıştım ve daha da detay ekledik. Böylece Turist Ömer doğdu.”

Dilerseniz yazımızın kaynağını buradan siz de izleyebilirsiniz.

Sadri Alışık ve Ayhan Işık Dostluğu

     Onun kadim dostu Ayhan Işık. Ayhan Işık öldükten çok zaman sonra katıldığı bir sohbette rica ederler ” Ayhan Işık’ı biraz anlatsana ya” diye. Ağlamaya başlar, “Biraz anlatılmaz ki…” der ve ekler ” Övmek adına aklımıza ne geliyorsa hepsine layıktır.”
     Bu ikilinin derin dostluklarını bilmeyen yoktur. Sadri Alışık aynı sohbette şunları da iletir; “Ben kaza geçirmiştim, beyin kanaması geçirmeyeyim diye 48 saat başımda bekledi” sesi ağlamaktan dolayı titriyordur, aklına dostunun cenazesi gelir ve ekler “sonra biz onun başında bekledik…”

Sadri Alıştık’tan alıntılar

– Ne demiş Cames Bond.Paran varsa dünya sana aşık, fakirlere yakışır tahta kaşık. Yes orrayt.

– Ne demiş Cames Bond.Para basmakla adam adam olsaydı, darphane müdürünün türbesine nur yağardı be.

– İyi insan olmanın da, hoş görünün de, sevmenin de sermayesi bedava. Sevin lan bir birinizi!

– Lağımcı değiliz oğlum. Balıkçı adam kokusunu değiştirdi mi mesleğini inkar etmiş olur.

– Kalmışım ara yerde tozdayım dumandayım, kirli bir mekândayım iğrenç bir zamandayım.

– Yahu ben kuruntu yapmam. Bi şey var Müjgan’da. Yüzüğünü takmadı, yüzü hiç gülmedi. Ya Müjgan bugün güzel bile değildi. Ötesi var mı?

– Benim hayatım hüzama çalar hep, İnceden hicaz bir girizgah ile. Ertesi hariciden gazeldir. Hafiften bir kemani kılarnet taksimiyle.

Sadri Alışık

     Bu yazıda eksik olduğunu düşündüğün bir bilgi varsa bizimle paylaşabilirsin. Dilersen buna benzer yazılarımıza Kimdir / Nedir kategorisinden ulaşabilirsiniz. Yorumlarını belirtmekten çekinme, bizim için oldukça faydalı olabilir. 

Güncelleme : Google, Sadri Alışık’ın 96. doğum gününde, büyük usta için Doodle hazırladı.

Etiketlenenler:

,

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle