Starlink, Amerika’da yer alan uydu şirketi SpaceX tarafından, uydu vasıtasıyla internet erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Bu proje Elon Musk’ın her projesi gibi adeta devrim niteliğinde. Peki uydu ile internet erişimini nasıl sağlamayı planlıyor ?
    Elon Musk tarafından kurulan uzay araştırma şirketi SpaceX, internet erişimini dünyanın uzak bölgelerine yaymak için binlerce uyduyu uzaya koymayı planlıyor. Zaten ilk ayağını 22 şubat 2018 tarihinde başarıyla uzaya yollamıştı.

Starlink Ne Yapmayı Planlıyor ?

    Starlink, SpaceX’in dünyanın her yerine yüksek hızlı internet sağlamak için, ilk aşamada yaklaşık 12 bin küçük uydudan oluşan bir ağ kurmayı planlıyor. Bu sayı, internet dağıtımını başlatmak için yeterli ama bütün dünyaya sağlıklı şekilde hizmet vermesi çok zor. Bu yüzden ilk aşama sayesinde elde edilen gelirle birlikte toplam uydu sayısının 42 bine çıkarılması planlanıyor. Şirket geçtiğimiz yıl 360 Starlink uydularını piyasaya sürdü. Geçtiğimiz 22 Nisan Çarşamba günü de yine 60 adet uydu gönderildi.

     Elon Musk, daha önce deneme amaçlı Starlink uyduları sayesinde elde ettiği internet erişimi ile bir tweet atmıştı.

“Bu tweet’i Starlink uydusu üzerinden gönderiyorum” 
“Vay be, çalıştı!”
Starlink, uzaydaki görseli.

Dünyayı Değiştirecek Devrim

    Bir şerit halinde dizilimi ile dünyanın farklı yerlerinden görülen bu uydu treni pek çok insanda haliyle merak uyandırdı. Güzel manzaralar oluşturan Starlink uydu treni, başarıyla tamamlanırsa tüm insanların kullanabileceği düzeyde olması planlanan, ekonomik internet paketlerini hizmete sunacak. Starlink uyduları, telefonlarla veya modemlerle doğrudan iletişim kuramıyor. Bu yüzden yeryüzünde, veri alışverişi yapabileceği uydu alıcılarına ihtiyaç duyacak. Günümüzde, bizimde içinde bulunduğumuz kötü ve pahalı internet hizmeti alan ülkeler, bu projenin hayata geçmesini sabırsızlıkla bekliyor. Bu da telekomünikasyon şirketlerinin sona geldiğine işaret. Fakat Elon Musk, birçok röportajında, yerel internet sağlayıcıları ile ortak çalışabileceğini ısrarla dile getirdi. Belki de bu yerel internet dağıtıcı firmalara, daha yüksek veri alışverişi sağlayabilen uydu alıcıları verilir ve böylece bu firmalarda daha iyi bir hizmeti Starlink sayesinde sunabilir. Tabi yinede en kârlı taraf Starlink. Ancak bununla ilgili başka bir sorun daha var.

Işıl Işıl Bir Dünya

    Gönderilen Starlink uydularından bir düzinesi bile geceleri gözle görülür bir parlaklık veriyor.Bu parlaklık hem insanlar için hem de gök bilimciler için tam bir kabus. Üstelik Starlink projesi için yörüngeye ilk aşamada 12 bin uydu yerleşeceğini söylemiştik.12 bin uydunun yörüngede olması demek dünyanın geceleri lunaparka dönmesi demek.

    Musk ise bu sorunu çözmek için gerekli önlemleri alacağını bildirdi. Bu önlemlerden birine göre; Yeni uydular ışığı yansıtmayacak ve güneşten gelen ışığı emecek. Uzaydaki sert koşullara da dayanacak siyah, mat bir köpükle kaplanacak. Tabi bu kesin bir çözüm olacak mı bilemiyoruz.

    İlerleyen zamanlarda teknolojinin, dünyayı başka bir evreye taşımasını göreceğimiz günler uzak değil. Bu nesil ne çileler gördü, umarım biraz da olsa güzel şeyler görür. Bakarsınız Zeki Müren’de bizi görür. Kısmet 🙂

Kaynak : Starlink Uydu Treni

Etiketlenenler:

,

Yazar Hakkında

Lizardk

Siz beni bir de hayattan zevk alırken görecektiniz.

Tüm Yazıları Görüntüle