Gün içinde telefonunuzu kaç defa kontrol ediyorsunuz? Kaç kez bildirim gelmiş mi diye yokluyorsunuz? Bir çoğumuz, telefonları kolay kolay elimizden bırakamaz hale geldik. Bazı insanlar bunu bir bağımlılık olarak görebilir? Telefon bağımlılığı nedir?

İç Sesimizi Susturmak İçin Dikkatimizi Dağıtıyoruz

Kabul etmek gerekir ki, bizi meşgul eden ve güncel kalamadığımız da tedirgin hissetmemizi sağlayan çok fazla uygulama var. Ayrıca telefonların ve uygulamaların, beynimize dopamin hormonu salgılatması için özenle tasarlandığı da inkar edilemez bir gerçek. Ancak bu bilgeleri, insan davranışlarının sebeplerini anlamak için incelediğimizde, durumun bağımlılıktan daha kötü bir boyutta olduğunu görebiliriz. Telefon bağımlılığı, daha kolay tedavi edilebilen bir hastalık gibi düşünülebilir. Oysa düşüncelerden kaçmak, daha çok zarar verici. Aslında bağımlı değiliz. Asıl sebep, düşüncelerden uzak durma isteği. Aklımızı meşgul edebilecek düşüncelerden ve iç sesimiz ile olan konuşmalardan kaçmak.

Düşüncelerden Kaçma Hipotezi

Psikologa ait tanıtım görseli. Timothy Wilson
Sosyol Psikolog Timothy Wilson

Amerika Virginia Üniversitesinde sosyol psikolog olan Timothy Wilson ve ekibi bir deney yaptı. Deneye katılan insanlar, sırayla dikkat dağıtıcı hiçbir unsurun bulunmadığı bir odaya alındı. Bir masa ve bir sandalyeden ibaret olan bu oda da, telefonsuz 15 dakika geçirmeleri gerekiyordu. Deneyi tamamlayan denekler, bunun çok sıkıcı olduğunu ifade etti.

Wilson, daha sonra deneyde bir değişiklik yaparak odaya şok cihazı koydu. Tekrarlanan deneyde kadınların %27‘si ve erkeklerin %67‘si, bu şok cihazını defalarca kullandı. Öyle ki bir adam kendine 190 kez şok vermişti. Bu sonuçlardan da anlaşıldığı gibi, çoğumuzun kendi zihniyle yalnız kalmaya tahammülü yok. Dikkat dağıtmak ve düşünmemek için kendimize zarar bile verebiliyoruz.

Sen ne düşünüyorsun? Telefonlara bağımlı mıyız, yoksa sadece bizi düşünmekten alıkoymaları için mi kullanıyoruz? Bağımlılık sorunu için neler yapabiliriz?


Kaynak : Telefon Bağımlılığının Sebebi

Etiketlenenler:

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle