Yüksek dağlara tırmandık. Uzak denizlere yelken açtık. Gökyüzünü kanatlarımız altında aldık. Artık sıra daha uzak diyarlara geldi. Mavi ve şirin gezegenimizi kısa süreliğine terk edip, ona yukarıdan bakmaya ne dersiniz? Devasa motorların itiş gücüne ihtiyaç duymadan, bunu başarabilir miyiz? Birileri bunu yıllarca planlayarak hayata geçirmeye hazır hale getirdi bile.
    Space Perspective adındaki firma neredeyse bir futbol sahası büyüklüğündeki balonu ile insanları uzaya çıkarmayı planlıyor. Nasa’nın Kennedy Uzay Merkezi‘nden başlayacak olan bu yolculuk, çok yakın zamanda hayata geçmeye hazırlanıyor.

Uzay Gemisi Neptün ve Özellikleri Nelerdir?

Neptün projesi, NASA ile işbirliği yapıyor.

     Biri pilot toplam sekiz insan taşıma kapasitesi olan Neptün, ayrıca bir bar ve tuvalete sahip. Konforlu koltuklardan, Dünya’nın muhteşem manzarasını izleyebilmeniz için özenle tasarlanmış camları olan kapsülle, Dünya ayaklarınızın altında.

     Uzay Gemisi Neptün, yaklaşık iki saat boyunca stratosferde yükselerek 30 km’lik bir irtifa kazanacak. Bu hafif ve sakin yolculuk 650 metre genişliğindeki bir balonla sağlanacak. Dünya’nın kıyısında iki saat kaldıktan sonra yine iki saat harcayarak yeryüzüne dönecek olan Neptün, toplamda altı saatlik bir deneyim vaat ediyor. Dönüşte de sakin bir iniş olması için, yolculuğu kara yerine denizde sonlandıracak. Ziyaretçileri taşıyan kapsül, tekrar tekrar kullanılabilecek fakat her yolculukta yeni bir balona ihtiyaç duyulacak.

     Bu inanılmaz yolculuk için şuanda net bir bilet fiyatı açıklanmadı. Ancak kuruculardan Jane Poynter ve Taber Maccallum biletin başlangıçta 125 bin $ olabileceğini söyledi.

Uzay Gemisi Neptün Nerede ve Ne zaman Hizmet Verecek?

Neptün’ün balonu ve kapsülü.

     Öncelikle Florida‘da hizmet vermeye başlayacak olan ekip, daha sonra bütün dünyaya yayılmayı hedefliyor. Bunu yapabilmelerinin tek bir yolu var; o da uzay limanı bulunan ülkelerle anlaşmalar sağlamak. Bize sorsalardı bu yolculuk için en ideal yer, Florida değil Kapadokya olur derdik. Ama sormadılar. Her ne kadar planlar ve tasarımlar üzerinde çalışılıyor olsa da hala çözülmesi gereken sorunlar var. Örneğin kapsüllerin nerede üretileceği bile henüz kararlaştırılmış değil. Yine de her şeye rağmen 2021 yılının ilk çeyreğinde test uçuşlarına başlamak için çok yoğun çalışmalar yapılıyor. Sonuçta SpaceX firması da yüzlerce sorunla mücadele etti ve başardı. Bu başaranın ilk meyveleri Starlink uydu treni ile görülmeye başlanmıştı.

     Dilerseniz firmanın resmi internet sitesi Space Perspective ziyaret ederek, herhangi bir ücret ödemeden rezervasyon yapabilirsiniz. Kim bilir belki yan yana koltuklarda, cam kenarı bir yolculukta kesişir yollarımız.

     Bu konu hakkındaki yorumların bizim için çok değerli. Fikirlerini paylaşman bizi oldukça mutlu ediyor. Sen ne düşünüyorsun ?

Yazar Hakkında

Efgan Bey

27 yaşında olan bir tasarımcıyım. Felsefe, edebiyat, teknoloji ve bilim gibi entel dantel şeylerden keyif alırım. İyi insanlar olma yarışında, bütün yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim. İyi olan kazansın.

Tüm Yazıları Görüntüle